Много от нас правят грешката да се водят само от примерите на останалите компании или от това, което биха искали да чуят одиторите, когато четат стратегията на организацията. Това е само едната страна на монетата. Ако стратегията не отговаря на нуждите и възможностите на организацията, за която е написана, то тогава организацията ще изпитва големи трудности при изпълняването й.
Когато пишем стратегията си за устойчивост, трябва да си зададем няколко въпроса:
- Какви са основните ползи, които нашата организацията носи за природата и обществото със своята дейност?
- Какви са основните вреди, които организацията нанася на природата и обществото със своята дейност?
- Как може да намали или компенсира вредите и да увеличи ползите?
- Как да променим дейността си, за да сме полезни на заобикалящия ни свят, но и на собствената си организация?
- Можем ли да променим така дейността си, че да вредим по-малко, а да увеличим продуктивността си?
- Как организацията се грижи за благосъстоянието на служители си и те отвръщат ли със същото?
Разбира се, не трябва да пропускаме заинтеросованите страни на организацията, техните нужди и изисквания, 17-те цели на ООН, както и стандартите на ЕС.
Виждате, че във въпросите се въртим около няколко ключови думи/изрази „ползи“, „вреди“, „за организацията“.
Добре е да напишем стратегия, която е съобщение от организацията към външния свят, което заявява как нашата организация, чрез нейната специфична дейност и структура ще се превърне в пример за устойчиво поведение, без да предава принципите и ценностите си.
Важно е, когато поставяме цели пред организацията, да имаме предвид настоящото състояние и да имаме визия къде искаме да стигнем. Също така, целите трябва да са измерими и изпълними, тъй като изпълнението на стратегията ще се докладва ежегодно.
Поставяйте си цели, за които имате ресурси или такива, за които знаете, че можете да намерите необходимия ресурс, за да ги изпълните.
Стратегията трябва да бъде израз само и единствено на целите и възможностите на специфичната организация, за да бъде изцяло припозната от всички служители и ръководните органи.
Стратегията трябва да показва какво и как ще променим на организационно ниво, за да допринесем за по-чиста природа, социална и икономическа сигурност.
А защо да не сме пример за промяна и за останалите компании в сектора, в който се развиваме?